ABD, Intel ve Qualcomm’un Huawei’ye çip satışına ilişkin lisanslarını iptal etti

Karar, Huawei‘nin bilgisayarlar ve cep telefonları için kullandığı çipleri etkileyecek ve anında yürürlüğe girecek. Huawei, 2019’dan bu yana ABD’nin ticari kısıtlamalar listesinde yer alıyor ancak son zamanlarda, geçen ayki yapay zeka özellikli dizüstü bilgisayar gibi ABD hükümetini endişelendiren ilerlemeler kaydetti. Ticaret Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada “Sürekli değişen tehdit ortamını ve teknolojik ortamı göz önünde bulundurarak, kontrollerimizin ulusal güvenliğimizi ve dış politika çıkarlarımızı en iyi şekilde nasıl koruyabileceğini sürekli olarak değerlendiriyoruz.

Bu sürecin bir parçası olarak, geçmişte yaptığımız gibi, bazen ihracat lisanslarını iptal ediyoruz.” dedi. Sözcü, Huawei dışındaki şirketlerin bu karardan etkilenip etkilenmeyeceğini açıklamayı ise reddetti. “Ancak Huawei’ye ihracata yönelik belirli lisansları iptal ettiğimizi doğrulayabiliriz.”

ABD, Intel ve Qualcomm’un Huawei’ye çip satışına ilişkin lisanslarını iptal etti

Ulusal güvenlik uzmanları Huawei‘yi Çin’in siber casusluk yapmasına yardım etmekle suçladı. Çin dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çin, ABD’nin ulusal güvenlik kavramını aşırı genişletmesine ve Çinli şirketleri haksız yere baskı altına almak için ihracat kontrollerini kötüye kullanmasına kararlılıkla karşı çıkıyor.” ifadesine yer verildi. Huawei casusluk iddialarını da reddediyor.

Çin dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çin, ABD’nin ulusal güvenlik kavramını aşırı genişletmesine ve Çinli şirketleri haksız yere baskı altına almak için ihracat kontrollerini kötüye kullanmasına kararlılıkla karşı çıkıyor.” ifadesine yer verildi. Ulusal güvenlik uzmanları Huawei’yi Çin’in siber casusluk yapmasına yardım etmekle suçladı ancak Huawei bunu reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir