1 ton 150 kiloluk boğa ikinci el otomobil fiyatına satıldı

Erol Çolak, Kars’a bağlı Kümbetli köyünde hayvancılık yapmaktadır. İki yıl önce ‘Şahmurat’ adını verdiği Fransız Şarole cinsi boğayı beslemeye başladı ve Kurban Bayramı’nda satışa çıkardı.

İki yıl boyunca büyük bir özenle bakılan ve 1 ton 150 kilogram ağırlığa ulaşan boğa, iş adamı Kenan Kılıç tarafından 300 bin lira ödenerek satın alındı.

Çolak, boğayı iki yıl boyunca büyük bir özenle beslediğini ve günlük 30 kilogram yem tükettiğini ifade etti.

ANNE KIRMIZI NORVEÇ CİNSİ

Çolak, boğanın kalitesi, bakımı, beslenmesi ve büyük görünümüyle dikkat çektiğini söyledi ve “Fransız Şarole cinsi boğanın babası etçil bir cins olan Fransız Şarole, annesi ise sütçü bir cins olan Kırmızı Norveç’tir.

Bu iki cinsin melezlenmesi sonucu doğan boğa, yaklaşık iki yılda 1 ton 150 kilogram ağırlığa ulaştı. Herkese, bu tür hayvanları beslemelerini tavsiye ederim. Çünkü hem verimli hem de daha kaliteli ve et kalitesi daha yüksek oluyor” dedi.

“BEBEK GİBİ BAKTIM”

Boğanın bakıcısı Şaban Çetinkaya, ‘Şahmurat’a kendi çocuğu gibi baktığını ve ayda bir kez banyo yaptırdığını belirtti. “Şahmurat’a çocuğum gibi bakıyordum.

Ayda bir banyosunu yaptırıyor, tımarını yapıyor ve temizliğini hiç aksatmıyordum. Kendi ev hayvanımız olduğu için, ondan ayrılacak olmaktan çok üzgünüm ve duygulandım.

Ona bebek gibi baktım ve kendi çocuğumdan bile daha çok önemsedim” diye konuştu.

İş insanı Kenan Kılıç, 1 ton 150 kilogram ağırlığındaki ‘Şahmurat’tan yaklaşık 730 kilogram et verimi beklediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir